Лямбда: λ
Одним з найважливіших параметрів мінеральної вати, який визначає її якість, товщину і ціну, є так звана лямбда λ. Це коефіцієнт теплопровідності, виражений в одиницях СІ як λ=W/(m*K), де W - ват на метр, K - кельвін. Він показує, яка кількість теплової енергії здатна пройти через певну товщину матеріалу за певний час. Важливо пам'ятати, що чим нижча лямбда, тим краще. Тоді ми можемо використовувати тонший матеріал, який буде працювати так само добре або краще, ніж товстіший матеріал з вищим показником лямбда. У випадку з продуктами найвищої якості λ=0,030.
Щільність:
Ще один параметр, який ми можемо зустріти в технічній документації на мінераловатні вироби - це щільність. Щільність виражається в кг/м3. Простіше кажучи, цей параметр показує, скільки структурного матеріалу, тобто мінеральних волокон, знаходиться в певному об'ємі готового продукту. Він має великий вплив на структурні властивості матеріалу, такі як міцність на стиск або розтяг, а також на точкове навантаження, якому ми можемо піддати наш матеріал. Вона також має велике значення, коли мова йде про вагу готового виробу. Типова щільність кам'яної вати коливається від 20 кг/м3 до 180 кг/м3.
Для скловати - від 10 кг/м3 до 150 кг/м3.
Щільність кам'яної вати безпосередньо впливає на теплопровідність матеріалу, оскільки, як ми вже знаємо з попередніх підрозділів, повітря, що міститься між волокнами породи, відповідає за ізоляційну здатність вати.
Точкове навантаження:
Одним з параметрів, з яким ви можете зіткнутися, читаючи технічну документацію мінеральної вати, є точкове навантаження. Цей параметр випливає, так би мовити, безпосередньо з щільності мінеральної вати. Можна припустити, що більш щільні вироби, тобто з більшою кількістю волокон в даній одиниці об'єму, можуть піддаватися більшому точковому навантаженню. Детально методика атестації матеріалу регламентується стандартом PN-EN 12430. Випробування полягає у вимірюванні сили, яку ми прикладаємо до ділянки діаметром 79,8 мм так, щоб зразок матеріалу прогинався на 5 мм.
Покрівельна мінеральна вата може витримувати навантаження від 200-700 Н (10 Н = 1 кг).
Динамічна жорсткість:
Динамічна жорсткість - це параметр, який характеризує поглинання енергії внаслідок прикладання сили імпульсного характеру, так званого удару. Цей параметр має безпосередній вплив на акустичні якості мінеральної вати, що важливо, наприклад, для плаваючих підлог.
Мінеральна вата має значення динамічної жорсткості від 5 до 50 МН/м3.
Міцність на стиск:
Межа міцності на стиск - це параметр, який показує, якому максимальному тиску (в кПа) ми можемо піддати зразок матеріалу, перш ніж він вийде з ладу, тобто незворотньо деформується.
Межа міцності на стиск для мінераловатних плит становить до 100 кПа.
Межа міцності на стиск для ламельної мінераловатної плити - до 400 кПа.
Межа міцності на розрив:
Міцність на розрив дає нам силу, яку необхідно прикласти, щоб матеріал зазнав постійної деформації, тобто розтягнувся так, що не повернувся до свого початкового розміру. Це відбувається, коли перевищується так звана точка еластичності, за якою волокна безповоротно розриваються. Крайній стан - повний розрив матеріалу.
Одиниця виміру - кПа.
Межа міцності на зсув:
Міцність на зсув - це параметр, виражений в кПа, який показує силу, прикладену вздовж панелі, що призводить до її розриву між площинами. Цей параметр дуже важливий, особливо для фасадів, де існує навантаження на зсув, викликане шаром штукатурки.
У випадку з ламельною кам'яною ватою він становить до 300 кПа.
Формальдегід:
У технологічному процесі виробництва мінеральної вати вироблені волокна змішуються з прищеплювальною речовиною, відомою як зв'язуюче, щоб зв'язати їх перед процесом пресування. У більшості випадків прищеплювачем є карбамідо-формальдегідні смоли. Формальдегід - це консервант, який широко використовується в косметичній промисловості, а також дезінфікуючий засіб. Ми можемо знайти його у туші для вій, лаках для нігтів, дезодорантах тощо. Ми також можемо знайти його в багатьох промислових продуктах, таких як лаки, вініри та піноутворювачі. Формальдегід токсичний для печінки, шкіри, дихальних шляхів та імунної системи.
Тому багато виробників мінеральної вати модифікують технологічний процес, щоб мінімізувати або навіть повністю виключити присутність формальдегіду в продукті.
Акустика:
Alpha w- αw (зважений коефіцієнт звукопоглинання) - показник, виражений одним числом, що описує поглинання падаючих звукових хвиль на поверхню в довільному порядку, визначений відповідно до EN ISO 11654. У цьому методі для значень, виміряних відповідно до EN ISO 354 і EN 16487, розраховується поглинання для октавної смуги для частот 250, 500, 1000, 2000 і 4000 Гц, яке записується у вигляді графіка. Потім на графік наноситься калібрувальна крива, яка поступово апроксимується кривою, отриманою в результаті вимірювань, поки не буде отримано "найкращу відповідність". Отримане значення альфа w буде в діапазоні від 0,00 до 1,00 і завжди буде кратним 0,05. Наприклад, альфа w може бути 0,65.
Вата з вуаллю:
Шар скляної вуалі робить панелі жорсткішими і запобігає видування повітря з структури вати повітрям, що рухається через вентиляційний простір.
Ламельна вата:
У ламельній ваті волокна розташовані перпендикулярно до площини плити, що робить таку плиту більш гнучкою і краще пристосованою до стіни. Крім того, таке розташування волокон робить плиту більш стійкою до стиснення і розтягування.