Мінеральна вата - це ізоляційний матеріал, виготовлений зі скляних або гірських мінеральних волокон. Звідси існує основний поділ на скловату та кам'яну вату.
Скловату отримують зі скляної крихти та кварцового піску, який розплавляють при температурі близько 1000 градусів С.
Кам'яна вата, з іншого боку, виробляється з базальту, легованого переважно габро, доломітом і вапняком. Технологічний процес плавлення кам'яної вати вимагає значно вищої температури, тобто 1500 градусів за Цельсієм
Кам'яна вата, як і скловата, виробляється за допомогою технологічного процесу, який передбачає розплавлення сировини до консистенції лави. Такий проміжний продукт потім виливають на прядильні диски, які обертаються зі швидкістю кілька тисяч обертів. Під дією відцентрової сили розплавлена сировина розбризкується і застигає в повітрі, утворюючи волокна. Отримані таким чином волокна змішуються зі сполучною речовиною та гідрофобізаторами для забезпечення стійкості до поглинання вологи з повітря. Наступним етапом виробничого циклу є формування, де, залежно від типу виробу, він набуває відповідного розташування волокон і початкової форми.
Наступний етап - камера полімеризації, де сполучна речовина нагрівається до температури в кілька сотень градусів за Цельсієм. Після охолодження вату нарізають до кінцевого розміру та пакують.
Цікаво відзначити, що подібне явище іноді відбувається і в природі, під час виверження вулкану, коли розплавлена вулканічна порода охолоджується на повітрі, утворюючи клапті волокон. На Гаваях цей матеріал називають волоссям богині Пеле - легендарної мешканки вулкану Кілауеа. Спостереження за цим природним явищем приписують винаходу мінеральної вати.
Мінеральна вата як ізоляційний матеріал характеризується низькою теплопровідністю і дуже хорошими акустичними характеристиками.
Вона широко використовується як звукоізолятор у перегородках, стелях і навіть у придорожніх шумозахисних бар'єрах.
В якості теплоізоляції, завдяки дуже широкому асортименту готової продукції на ринку, ми можемо використовувати її для ізоляції стель, дахів, стін фасадів, фундаментів, підлог, димоходів і сантехнічних компонентів. Цікавим застосуванням є гідропонне вирощування рослин, де мінеральна вата замінює природний субстрат.
Мінеральна вата характеризується дуже хорошими показниками при контакті з вологою. З одного боку, вона паропроникна, завдяки чому будівля, утеплена ватою, "дихає" і забезпечує безпрецедентний комфорт в приміщеннях, де вона була використана, створюючи специфічний мікроклімат. З іншого боку, це матеріал, який після намокання, наприклад, внаслідок затоплення, ми можемо використовувати повторно після висихання - особливо кам'яну вату.
Варто зазначити, що мінеральна вата є дуже екологічним продуктом. По-перше, як натуральний продукт вона не взаємодіє з навколишнім середовищем, а по-друге, повністю придатна для вторинної переробки, що дозволяє використовувати матеріал знову і знову, чого не скажеш про полістирол або полімерні пінопласт.
Ще однією важливою особливістю мінеральної вати є те, що вона є абсолютно незаймистим продуктом. Всі вироби з мінеральної вати мають клас негорючості А1. Навіть під впливом надзвичайно високих температур мінеральна вата не димить і не виділяє токсичних речовин, які є найпоширенішою причиною загибелі людей під час пожеж. Тут варто згадати про перевагу кам'яної вати над скловатою. Кам'яна вата має набагато вищу температуру плавлення, а отже, під час плавлення вона не схильна до так званого "капання".
Обговорюючи відмінності між скловатою і кам'яною ватою, слід пояснити, що не можна однозначно стверджувати, що одна технологія краща за іншу. Це різні продукти з різними властивостями. Все залежить від сфери застосування продукту.
Багато що залежить від особистих уподобань проектувальників і підрядників. Із загальних аспектів передбачається, що скловата може мати нижчий коефіцієнт теплопровідності лямбда, а кам'яна вата має нижче водопоглинання. Скловата має більшу здатність до так званого "осідання" порівняно з кам'яною ватою. Вибір скловата - кам'яна вата не є очевидним і все залежить від конкретного випадку, тому що іноді застосування явно віддає перевагу кам'яній ваті, а іноді скловаті. Існує також багато випадків, коли використання однієї і другої буде однаковим, і єдиним визначальним фактором буде ціна.
Якщо порівнювати мінеральну вату (скляну і кам'яну) з такими продуктами, як пінополістирол і особливо пінопласт, то очевидною є перевага на користь вати. Це натуральний, нетоксичний, незаймистий, недимний, "дихаючий" і паропроникний матеріал.